FAQ

Co to jest ortokeratologia?

Ortokeratologia to niechirurgiczna metoda korekcji wady wzroku. Polega ona na dopasowaniu specjlanych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, które delikatnie zmnieniają kształt rogówki podczas snu. Soczewki zakładasz na noc, a rano po przebudzeniu zdejmujesz. Widzenie przez cały dzień jest ostre bez używania okularów lub soczewek kontaktowych. Ortokeratologia to inaczej ortokorekcja, ortosoczewki, soczewki orto-k, CRT (Corneal Refractive Therapy).

Jak działa ortokeratologia?

Działanie ortokeratologii polega na czasowej zmianie krzywizny rogówki, czyli spłaszczeniu powierzchni rogówki. Dzieje się tak podczas noszenia ortosoczewek podczas snu. Film łzowy znajdujący się pomiędzy rogówką a soczewką tworzy siły hydrauliczne, które powodują przemieszczenie komórek nabłonka rogówki od centrum ku obwodowi. Proces ten nosi nazwę redystrybucji nabłonka. Dochodzi w ten sposób do ścieńczenia grubości centralnej rogówki.

Kto może skorzystać z tej metody?

Metoda ta jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością i/lub astygmatyzmem.  Najbardziej skuteczna jest u krótkowidzów z wadą do - 5, 0 dioptrii i astygmatyzmie do – 2,5 dioptrii. Większe wady korygować można częściowo. Przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych.  Metoda ta jest doskonałym rozwiązaniem dla sportowców oraz osób pracujących w zapylonych i zadymionych warunkach, gdzie stosowanie soczewek kontaktowych nie jest wskazane.

Kto zajmuje się dopasowanie ortosoczewek?

Dopasowaniem soczewek orto-k zajmują się zarówno okuliści jak i optometryści. Należy jednak pamiętać, że ortokeratologia wymaga specjalistycznej wiedzy, nie każdy kto zjmuje się aplikacją soczewek kontaktowych dopasowuje ortosoczewki.

Czy ortokeratologia może powstrzymać rozwój wady wzroku u dzieci?

Tak, jest to obecnie najbardziej skuteczny sposób na powstrzymanie postępu krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. 

W jakim wieku można korzystać z ortokeratologii?

Ortosoczewki polecane są  dzieciom od 7 roku życia oraz młodzieży w okresie dojrzewania, bowiem wady wzroku  wtedy właśnie najszybciej się pogłębiają. Metoda ta jest doskonałym rozwiązaniem również dla osób dorosłych, które chcą cieszyć się idealnym wzrokiem bez potrzeby noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Jak często należy zakładać ortosoczewki?

W początkowej fazie soczewki orto-k należy co noc, w późniejszym okresie 70% użytkowników zakłada soczewki co 2-3 noc.

Jaki jest koszt ortosoczwek?

W zależności od typu ortosoczewek ich koszt kształtuje się w granicach 1800-2400 zł. Najczęściej soczewki aplikowane są w pakiecie z wizytami kotrolnymi: po pierwszej przespanej nocy, po 1 tygodniu, po 1 miesiącu, po 6 miesiącach, po 1 roku. Ortosoczewki wystarczają maksymalnie na 2 lata.

Jak wygląda pielęgnacja soczewek orto-k?

Pielęgnacja soczewek orto-k w zasadzie nie różni się znacząco od pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych. Ortosoczewki wymagają czyszczenia i przechowywania  w specjalnych płynach. 

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ze względu na przesuszające się oczy, czy ortosoczewki są dobrym rozwiązaniem dla mnie?

Tak, są idealnym rozwiązaniem. W związku z tym, że ortosoczewki wykonane są z gazoprzepuszczalnych, nie zawieracjących wody materiałów oraz zakładane są na noc nie powodują przesuszania się oczu.

Używam okularów progresywnych/dwuogniskowych/do czytania. Czy nadaję się do ortokorekcji?

Tak, jeżeli jesteś krótkowidzem stosowanie ortosoczewek skoryguje twoją wadę wzroku do dali. Do czytania, do pracy z bliska będziesz potrzebował okularów.

Czy osoba z astygmatyzmem może korzystać z ortokorekcji?

Tak, osoby z astygmatyzmem kwalifikują się do ortokorekcji, zależy to jednak od wielkości i typu astygmatyzmu?

Jakie są zalety ortokeratologii w stosunku do laserowej korekcji wady wzroku?

W przeciwieństwie do laserowej korekcji wady wzroku (LASIK) ortokeratologia jest metodą całkowicie odwracalną i bezinwazyjną. Można stosować ją u dzieci oraz w sytuacji gdy wada wzroku postępuje. Nie jest obarczona ryzykiem zabiegu chirurgicznego.

Czy po ortokeratologi można poddać się LASIKowi?

Tak, ważnej jest jednak aby przed przystąpieniem do operacji zaprzestać używania ortosoczewek, po to by rogówka powróciła do swojego pierwotnego kształtu.

Jakie są wady ortokeratologi?

Główną wadą ortokeratologii jest konieczność częstych wizyt kontrolnych.